Witam kochane !
W tym poście chciałabym przedstawić Wam przede wszystkim cel stosowania peelingów, rodzaje oraz ich zastosowanie. Niby temat jest oczywisty, jednak myślę, że niektóre z Was chociaż troszkę zaskoczę :) Miłego czytania, pozdrawiam ! :)
Co to jest peeling?
Peeling to nic innego jak usuwanie martwych komórek warstwy rogowej naskórka.
Jaki efekt daje zastosowanie peelingu?
- usuwa zrogowaciały naskórek,
- spłyca głębsze zmarszczki,
- pobudza do wytwarzania w skórze nowych komórek,
- wygładza powierzchnię skóry,
- reguluje pracę gruczołów łojowych,
- spłyca rozstepy,
- poprawia koloryt skóry i jej elastyczność,
- ułatwia przenikanie w głab skóry substancji aktywnych zawartych w kosmetyku,
- wygładza blizny,
- usuwa plamy i przebarwienia słoneczne
- oczyszcza skórę z zaskórników.
Jakie są ogólne przeciwwskazania do stosowania peelingów?
- opryszczka,
- wykwity ropne,
- świeże otarcia i rany,
- grzybicze zakażenia skóry,
- łuszczyca,
- brodawki skórne,
- w przypadku trądzika różowatego nie wolno wykonywać mikrodermabrazji !!!
Peelingi ze względu na metodę złuszczania dzielimy na:
MECHANICZNE :
- Scrub (działa powierzchniowo) - ma postać kremu, w którym umieszczone są naturalne drobinki ścierne np. zmielone pestki brzoskwi, łupiny orzechów włoskich, sól morska itd.
Rodzaje peelingów scrub:
- peeling drobnoziarnisty - przeznaczony do cery normalnej,mieszanej i tłustej, natomiast nie można go zastosować do cery naczyniowej z tendencją do teleangiektazji,
- peeling gruboziarnisty - stosuje się głownie do złuszczania skóry ciała i stóp. Nie powinno się stosowac do skóry twarzy, szyji i dekoltu.
- Gommage (działa powierzchniowo) - jest jednocześnie peelingiem enzymatycznym jak i mechanicznym. Peeling ten ma postać kremu, który nakłada sie na ok. 10 min na buzię ( do momentu wyschnięcia preparatu), nastepnie go ścieramy/gumkujemy/rolujemy, resztkę zmywamy wodą.
Peeling jest przeznaczony do cery mieszanej, normalnej i tłustej.
MECHANICZNO-FIZYCZNE:
- Peeling kawitacyjny (działanie powierzchowne). Ten rodzaj peelingu na pewno jest znany każdej z Was, ponieważ jest bardzo czesto stosowany w gabinetach kosmetycznych. Na chłopski rozum :P - do złuszczania w tym przypadku stosuje się ultradźwięki. Preparat potrzebny do tego zabiegu to sól fizjologiczna lub np, tonik bezalkoholowy.
Ten rodzaj peelingu przeznaczony jest do każdego rodzaju cery, a przede wszystkim do cery tłustej.
- brushing (dz. powierzchowne). Polega na złuszczaniu martwego naskórka przy pomocy specjalnej szczoteczki do twarzy lub urządzenia wyposażonego w obrotowe szczoteczki. Ten rodzaj peelingu możemy wykonać również w domu, ponieważ na rynku dostepna jest masa takich szczoteczek np. firmy Mary Kay.
Przeznaczony do cery: normalnej, mieszanej, tłustej.
- mikrodermabrazja diamentowa (powierzchowne). Popularny w salonach kosmetycznych rodzaj peelingu. Złuszczanie nastepuje w wyniku ścierania zrogowaciałego naskórka głowicą pokrytą warstwą drobin diamentu
. Przeznaczona do cery: normalnej, suchej. mieszanej, tłustej dojrzałej.
Do mikrodermabrazji zaliczami jeszcze: korundową i oxybrazję, jednak opisałam diamentową, bo jest najbardziej popularna.
PEELING ENZYMATYCZNY:
Efekt złuszczania uzyskujemy dzięki enzymom roślinnym, które penetrują warstwę rogową naskórka. Peelingi enzymatyczne mają postać gładkiego kremu - nie znajdują się w nim wyczuwalne drobinki. Peeling nanosimy na skórę i pozostawiamy na ok 7-10 min, nastepnie zmywamy wodą i tonizujemy buzię.
Przeznaczony do cery: normalnej, suchej, mieszanej, dojrzałej, wrażliwej, naczyniowej.
MASKA TYPU PEEL - OFF
Jest to rodzaj peelingu występującego w postaci żelowej maski, którą nakłada się na twarz omijając okolice oczu i ust. Maska po kilki minutach zastyga tworząc żelową błonę. Jej dużym plusem jest to, że zdejmujemy ją w jednym kawałku, dlatego nie ma potrzeby dodatkowego ścierania, bądź domywania buzi wodą. ( bardzo pozytywne opinie słyszałam o masce peel -off z firmy "tianDe")
Przeznaczona do cery: normalnej, suchej, wrażliwej, naczyniowej, tłustej.
PEELINGI ZIOŁOWE
Są mieszaniną różnego rodzaju rozdrobnionych ziół. Nakłada się je na powierzhcnię skóry i wykonuje masaż trwający ok 5-15 min. (z różnym naciskiem).
- ucisk delikatny powoduje jedynie powierzchniowe działanie peelingu,
- ucisk z większą siłą umozliwia oddziaływanie na głębsze warstwy rogowe naskórka. Zabieg jest mało przyjemny, w jego trakcie wystepuje zaczerwienienie skóry i pieczenie, które może się utrzymać do ok. 2 dni.
Peeling wykonywany w gabinetach kosmetologicznych. Złuszczanie naskórka następuje w formie oddzielania się jego płatów, po upływie ok 3-4 dni od przeprowadzonego zabiegu.
Do cery: tłustej, trądzikowej, dojrzałej.
PEELINGI CHEMICZNE CZYLI KWASY (opiszę tylko wybrane)
- kwas glikolowy - popularny ze względu na to, że po zabiegu skóra szybko się goi oraz ze względu na szerokie spektrum działania: trądzik, zmarszczki, przebarwienia, blizny, zaburzenia rogowacenia. Nawet w wysokich stężeniach działa powierzchownie, dlatego może być stosowany przez cały rok (łącznie z latem) nie powodując przebarwień.
Np. do cery: tłustej, trądzikowej
- kwas migdałowy - stosuje się go w stężeniach 20-50% do odmładzania i odświeżania skóry, a także do usuwania plam i płytkich zmarszczek. O niskim stężeniu może być stosowany cały rok.
Jest dobrze tolerowany przez każdy rodzaj cery.
- kwas pirogronowy - wystepuje w stężeniach do 50%. Bardzo szybko wnika do głębokich żywych warstw naskórka, dlatego jego kontakt ze skórą musi być krótki (1-2 min). Ma silne właściwości drażniące, powoduje zaczerwienienie skóry w czasie zabiegu.
Do cery: tłustej, łojotokowej.
Bibliografia:
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz